Belgesel Fotoğrafçılığa Giriş

İnsanı gezegendeki diğer canlılardan ayıran bir özellik de, anlama ve anladığını anlatma çabasıdır. Şahit olduğumuzu anlar, bir anlam biçer başkaları için de “GÖRÜNÜR” hale getirmek isteriz. Bazı anlatılar sözle sınırlı kalır. Bazıları yazıya dönüşür roman olur, hikaye olur. Bazı anlatılar ise fotoğrafla kalıcı olur, belgesel fotoğrafa dönüşür. 

Belgesel Fotoğraf Atölyesi’nde öncelikle anlamaya çalışacağız. Okuyup, seyredeceğiz. Fotoğraf üzerine, sanat üzerine. Önce fotoğrafın dilini sonra da Belgesel Fotoğraf’ın gramerini çalışıp, fotoğrafla basit cümleler kurmak üzerine beyin fırtınaları yapıp, ödevler çekeceğiz. Sosyal Röntgencilik ile Belgesel Fotoğrafın farkını görüp, “Güzel” fotoğraflar değil, etkileyici fotoğraf serileri oluşturmaya çalışacağız.

Hangi araçlarla anlatılırsa anlatılsın tüm anlatıların başında, koskoca bir BENCE vardır. Belgesel proje atölyemizde fotoğrafça bence demeyi öğreneceğiz...

Atölyenin Amacı
Belgesel Fotoğraf Atölyesi’nin amacı uzun soluklu bir belgesel üretmek için gerekli olan ve her anlatıcının bilmesi gereken temel belgesel fotoğraf ilkeleri üzerine çalışacağız.

Atölye konu başlıkları:

Fotoğraf dilinin grameri
Fotoğrafta içerik – Biçim uyumu-mücadelesi ?
Fotoğraf Çekmek mi ? Fotoğrafa çevirmek mi ?
Belgesel Fotoğraf, Foto röportaj Nedir? Ne Değildir ?
Belgesel Fotoğraf, foto röportaj ne yapmaya çalışır ?
Gezi Fotoğrafçılığıyla farkı nedir
Seri Fotoğraf Ne demektir ?
Konu Önemli midir ? Nasıl bulunur?
Göstermekle Anlatmak arasındaki fark nedir ?
Tek fotoğraflardan seri fotoğrafa nasıl geçilir?
Belgesel fotoğrafta-Foto röportajda Biçim Önemli midir ?
Fotoğraflar nasıl seçilir?

Seminer ücreti 250 TL'dir.


En yakın seminer dönemi .................. başlayacaktır.
Dersler ......... günleri 19:30 - 21:30 saatleri arasındadır ve atölye 6 hafta sürmektedir.


Nasıl katılacaksınız?

  • Atölye dönemine kayıt olabilmek için aşağıdaki ÖDEME İÇİN başlığındaki yönlendirmeleri takip etmeniz gerekmektedir.

    Daha sonra ders saatinde bilgisayar ya da mobil cihazınızın başında olup size verilecek kod ile derse bağlanmanız yeteri olacaktır. 

    Lütfen dikkat !!! Dersin canlı yayın olarak tekrarı yoktur, lütfen programınızı dikkatli takip edin...

    Herhangi bir sebeple kaçırdığınız ya da tekrar izlemek istediğiniz bir dersin video kaydını, size özel olarak verilecek linkten web sitemiz üzerinden seminer süresince izleyebilirsiniz
     


Katılım Koşulları Nelerdir?

  • Işık ayarları yapılabilen bir fotoğraf makineniz olması bu seminerden daha verimli yararlanmanızı sağlayacaktır. Verilecek ödevleri tamamlayıp eğitmenimize göndermeniz ilerlemenizi çok hızlandıracaktır. Dersi takip edecek bir bilgisayar ya da mobil cihazına sahip olmanız, internet bağlantınızın uygun olması yeterlidir.